Kategoriler
Güncel Haberler & Duyurular
Firmalar
Örme Dünyası Dergisi
Vefat
Düğün
Sakat Kumaş Analiz Raporu
"Dosya masraflarını alıyoruz" şeklinde vurgun yapmak isteyenlere ilk daha 13 Nisan 2015
Kredi dosya masrafları, kredi kartı aidatı ve hesap işletim ücretlerinin iadesi gibiişlemleri yaptıkları iddia edilmesiyle piyasadan nakit toplama eylemi ilk defa dava açıldı.

Tüketiciye kart aidatı ile dosya masraflarını almayı vaat eden internet siteleri ilk defa yargıya taşındı. Bu vaatlerde mevcut bulunan iki şahıs hakkında 1 yıldan 3 seneye kadar hapis istendi. Kredi dosya masrafları, kredi kartı aidatı ve hesap işletim ücretlerinin iadesi gibi işlemleri yaptıkları iddia edilmesiyle piyasadan nakit toplama eylemi ilk defa yargıya taşındı. Ankara Başsavcılığı, kurdukları internet sitesi aracılığıyla bu vaatlerde bulunan 2 şahıs hakkında 1 yıldan 3 seneye kadar hapis istemiyle dava açtı. Toplumda, banka kredisi dosya masrafları, kredi kartı aidatı, hesap işletim ücretleri ve elektrik kayıp kaçak bedelleri gibi masraf kalemlerinin alınması bilinci oluşunca bütün bu işlemlere aracılık etme taahhüdünde bulunan çok fazla sayıda internet sitesi kuruldu.

İKİ KİŞİ SİTE KURDU
Bu sitelerden biri de Başkent Ankara 'da yaşamını sürdüren iki şahıs tarafından "etuketici.net" adresiyle oluşturuldu. İnternet sitesinden, avukata giderek -geldikçe her dilekçe için ayrı masraf alındığı, vekalet bedeli ödemek mecburiyetinde kalındığı belirtilerek "Firmamız bütün kredi kartlarınız ve kullandığınız kredilerle ilgili evrakların hazırlanması ve danışmanlığı için sadece bir defaya mahsus ücret almaktadır. En kısa yolu en düşük maliyetle vermekteyiz" denildi . İnternet sitesinde " verilmekte olan hizmetler" de şu şekilde sıralandı: "Kredi dosya masrafları, kredi kartları aidatı kesintisi, hesap işletim ücretleri, yapılandırma bedelleri, dönem tatil sözleşmesinin feshi, elektrik kayıp kaçak bedellerinin alımı gibi uyuşmazlık konuları." Sitede, bütün bu hizmetler için sadece bir defalığına 100 TL alındığı, iadelerin de en geç 40 gün içinde sağlandığı duyurusu yapıldı.

AVUKATI ARAYINCA ORTAYA ÇIKTI
İnternet sitesi sahiplerinin bu tür hizmetler verdiklerini duyurmak için bir avukatın cep telefonunu aramaları üzerine avukat Ankara Barosu'na müracaat da bulundu . Baro yapmış olduğu araştırma sonucunda internet sitesi sahiplerinin bu yolla vatandaştan nakit topladığını belirledi ve site sahipleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Başsavcılığı, tahkikat esnasında evvel sitenin kimler tarafından kurulduğunu belirlemek için Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ile yazıştı. Sitenin Furkan Gültekin ve Ayhan Kısacık isimli kişiler tarafından kurulduğu belirlendi.

3 YILA KADAR HAPİS
Soruşturma sonunda bu iki şahıs hakkında, Avukatlık Kanunu'na göre sadece avukatlara tanınan bu tür yetkileri kullandıkları sebebiyle 1 yıldan 3'er seneye kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, "Şüphelilerin, son kullanıcıyı bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti ismi altında Avukatlık Kanunu'nun 35'inci maddesinde yazılı yalnızca avukatlara ait olan yetkileri kullanarak hukuki konularda yol gösterdikleri, görüş verdikleri, adli işlemleri takip etmek için bu işlere ait evrakları düzenledikleri ve kişilere nakit karşılığında sattıkları anlaşılmıştır" denildi . İddianame Başkent Ankara 37'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. (kaynak. Sabah gazetesi,12.4.2015 tarihli gazetenin 10.sh.)

Bu haberden de anlaşıldığı ve ben dahil bugünlerde bütün herkesin ceptelefonlarına gelen mesajlarla sahtekarların vatandaşlarımızın parasına haksız ve hukuka aykırı şekilde göz diktiği aşikardır. Tüm okuyucularımızın bugünlerde yaygın halde vatandaşlara gönderilen mesaj ve telefonlara kanmamalarını, bu tür sahtekarların tuzaklarına düşmelelerini, kredi dosya masrafları dahil tüm hukuki ihtilaflarını yetkili kişilere (yani avukatlara) teslim etmelerini istirham eder, iyigünler dileriz…

Av. Mustafa YÖRÜK
Bu haber 160 defa okunmuştur.