Kategoriler
Güncel Haberler & Duyurular
Firmalar
Örme Dünyası Dergisi
Vefat
Düğün
Sakat Kumaş Analiz Raporu
BU HABERE DİKKAT!!! CEZA ÖDEMEYİN... 26 Eylül 2016

Moriş makina olarak yaklaşık 3 yıldan bu yana başta örme olmak üzere dokuma, raşel... gibi kumaş üreticilerine dünyada bir ilk olan ürünümüzü '' mekanik rulmanlı merdane '' sizlere sunmanın gururunu yaşamaktayız. Bize ve ürünümüze göstermiş olduğunuz güven için teşekkürü bir borç bilmekteyiz. Bu duygularla '' mekanik rulmanlı merdane '' ve diğer ürünlerimizle (kumaş kontrol makinesi, döner fırça, kontrol masası...) sizlere hizmet etmek, çözüm üretmek ve faydalı olmak için çalışmalarımızı şevkle devam ettiriyoruz.

 

Ne yazık ki kısa bir süre önce piyasada başka bir firma  '' mekanik rulmanlı merdane 'nin taklidi bir ürünü ürettiği piyasaya arz ettiği bilgisine ulaştık.

 

Bilinmesini isteriz ki;

Tasarladığımız ürünümüzün TR 2014 02211 Y numarası ile 25.02.2014 tarihinde Türk Patent Enstitüsünden tescil edilmiştir. TPE' nin faydalı model belgesi verirken yaptığı inceleme, tasarımın bir buluş- icat olması, yenilik ve sanayiye uygulanabilir nitelik taşıması unsurlarını kapsamaktadır. Bundan anlaşılacağı üzere tasarımın, verilen faydalı model belgesiyle daha önce piyasada bulunmayan, ticari ve teknik anlamda üretilebilir ve kullanılabilir bir ürün olduğu Avrupa Patent Ofisi ( PCT) raporlarıyla da onaylanmıştır.

 

Faydalı modeller,551 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve Türk Ticaret Kanunu ile koruma altına alınmıştır. Belirtmek gerekir ki; bahsedilen kanuni düzenlemelerde, taklit ürünle ilgili sorumluluk yalnızca bu ürünü tasarlayan kişi açısından değil ÜRÜNÜ ÜRETEN, DAĞITAN, SATAN, İTHAL EDEN, SAİR YOLLA TİCARET ALANINA ÇIKARAN, SINAİ VEYA TİCARİ AMAÇLA ELİNDE BULUNDURAN KİŞİLER İÇİNDE SÖZ KONUSUDUR,

 

Elbette bu durum karşısında;

Hukuki mücadele başlatmaya mecbur kaldık. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesinde açtığımız davada, bahsedilen firmaca üretilen ürünün TAKLİT olduğu tespit edilmiş ve mahkeme 18.07.2016 tarihinde, aynı firmanın üretim ve satış FAALİYETLERİNİN DURDURULMASI yönünde ihtiyati tedbir kararı vermiştir. Ancak, bu kararın uygulanması için firmaya gidildiğinde, firmanın ısrarla taklit ürün üretmeye devam ettiği İcra Müdürlüğü görevlilerince tespit edilmiştir. Taklit ürün üreterek suç işleyen ve haklarımızı ihlal eden firma, devleti temsil eden mahkemenin kararını da hiçe saymıştır 

 

SİZ DEĞERLİ ÜYELERİMİZİN; DEVLETİMİZİN TASARIMCILARI KORUMAK AMACIYLA KALEME ALDIĞI KANUNLARI VE YUKARIDA İZAH ETTİĞİMİZ TÜM GEREKÇELERİ DİKKATE ALACAĞINA, RIZAMIZ DIŞINDA BAŞKA FİRMACA ÜRETİLEN ÜRÜNLERİ SATIN ALMAYARAK/KULLANMAYARAK SUÇA ORTAK OLMAYACAKLARINA VE İŞBU YAZIMIZLA BİRLİKTE HAKLARIMIZI İHLAL ETMEYECEKLERİNE YÜREKTEN İNANIYORUZ. 

 

Saygılarımızla,

 

MORİŞ MAKİNA

Dosyalar
FAYDALI MODEL BELGESİ
BELGE
Bu haber 653 defa okunmuştur.