Kategoriler
Güncel Haberler & Duyurular
Firmalar
Örme Dünyası Dergisi
Vefat
Düğün
Sakat Kumaş Analiz Raporu
8. İstanbul Moda Konferansı & 31.IAF Dünya Moda Kongresi 15 Ekim 2015
8. İstanbul Moda Konferansı & 31.IAF Dünya Moda Kongresi
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği'nin ev sahipliğinde, moda dünyasının lider isimlerini bir araya getiren 8. İstanbul Moda Konferansı & 31.IAF Dünya Moda Kongresi, birçok ülkeden çok sayıda temsilcinin katılımı ile başladı.
8. İstanbul Moda Konferansı’nın açılışında konuşan TGSD Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Fayat, konuşmasına başlamadan önce Cumhuriyet tarihimizin en kanlı terör saldırısına değinerek Ankara'da hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diledi. Fayat, sözlerine şöyle devam etti: “Bu tür saldırıların bizi birbirimize daha da bağlayacığını düşünüyor, terör gruplarının amaçlarına ulaşamayacağına inanıyorum.” Her yıl Mayıs ayında düzenlenen konferansın bu yılki önemine de dikkat çeken Fayat, "Bu yıl Ekim ayında konferansı yapma sebebimiz, iki dönem başkanlığını da yaptığımız IAF'ın Dünya Moda Kongresini İstanbul'da yapmak istemesi. Bu sebeple iki önemli moda etkinliğine ev sahipliği yapıyoruz" dedi.

IAF Başkanı Rahul Mehta: “Türkiye'nin yaşadığı terör olayından ötürü derin üzüntü duyduklarını belirterek sözlerine başladı

Tanrıverdi, "Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörü üretimde, istihdamda, katma değerde ve ihracatta Türkiye’nin lokomotif sektörü olmayı sürdürüyor. Geçen yıl 217 ülkeye ihracat yaptık. Ülkemize 18,7 milyar dolar döviz kazandırdık. Hazırgiyim ve tekstil sanayi olarak ülkemizin öncü sektörüyüz," diyerek ekledi; " Öte yandan “üretici ülke” pozisyonumuzun yanına “organizatör ülke” kimliğimizi ekleyeceğiz. Zorlu rekabet koşulları nedeniyle fiyat tutturamayıp içerde yapamadığımız üretimi yurt dışına taşıyacak,

T.C. Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, "Sektör adına büyük firmaların bir araya geldiği, uluslararası bir platfrom yaratılması anlamında pek çok imkanları, sektöre önemli katkıları sağlıayan bir organizasyon," diyerek sözlerine başlayan Sayın Yıldırım şöyle devam etti," 2014 yılı küresel krizin konuşulduğu bir yıl oldu. Her şeye rağmen ülkemiz, 171 milyar dolarlık ihracat yapmayı başardı.. 2023 yılı için iddialı hedeflerimiz var. Bunları gerçekleştirebilmek için canla başla çalışıyoruz. 500 milyar dolarlık hedefimiz var. Ülkemiz için önemli bir eşikte duruyor bu hedef. Moda Konferansının sektörümüzü bir adım daha öteye taşıyacağına inanıyoruz."

Açılış konuşmalarının ardından Ds-Concept: Intelligent Trade Finance’in isim sponsoru olduğu konferansta erkek modasını Hugo Boss Markadan Sorumlu Genel Müdürü Christoph Auhagen anlattı.

Bu haber 197 defa okunmuştur.