Kategoriler
Güncel Haberler & Duyurular
Firmalar
Örme Dünyası Dergisi
Vefat
Düğün
Sakat Kumaş Analiz Raporu
Şirketler Kredi Dosya Masraflarını Alabilecekler 16 Mart 2015
Tüketiciler, kredi dosya masraflarını Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 18.9.2013 tarihli içtihadı çerçevesinde haksız ve hukuka aykırı olan ve nereye kullanıldığı belli olmayan masrafları 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanunun “Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar” başlıklı 5.maddesindeki haksız şart olarak nitelendirilmesi sebebiyle geri almaktadır. Bu bağlamda kaymakamlık bünyelerinde kurulu Tüketici Hakem Heyeti Başkanlıklarına binlerce başvurular yapılmaktadır.
Tüketicilerin bankalardan kredi kullanırken alınan dosya masraflarının ve komisyonlarının iade edilmesine karar veren Yargıtay, bu kez de şirketlerden tahsil edilen masraflara ilişkin emsal bir karar verdi. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin verdiği emsal kararla şirketlerin bankalara son 10 yılda ödediği masrafları ticari temerrüt faiziyle geri alabilecekler.

Bu bağlamda İzmir’de faaliyet gösteren bir şirket, çalıştığı bankanın farklı isimler altında tahsil ettiği masraflara karşı Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açmış olup davacı şirket bankanın, operasyon masrafı, tahsis masrafı, teslim masrafı, mesaj gönderme komisyonu, komisyon ücreti, devre sonu operasyon ve bankacılık hizmet masrafı, operasyon komisyon masrafı gibi isimler altında haksız ödemeler tahsil ettiğini belirterek, bu tutarların geri ödenmesini talep etmiş ve davayı kazanmıştır.

Dosyanın temyizi üzerine Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin verdiği karar da yerel mahkemenin kararını onadı ve alınan masrafların ticari temerrüt faizi ile birlikte şirkete ödenmesine karar verildi.

Yargıtay’ın aldığı kararı değerlendiren emsal niteliği taşımakta olup şirketler, bankalara ödedikleri masraflar ile ilgili dava açarak bu bedelleri ticari temerrüt faiziyle birlikte geri alabilecekler.

Borçlar Kanunu’ndaki zaman aşım süresi gereği bu bedellerin 10 yıl geriye dönük olarak alınabilecek.

Kaynak bilgi;
http://www.emlakrotasi.com/sirketler-bankalarin-aldigi-dosya-masrafini-faiziyle-geri-alabilecek-37903.html

Vakit geçirmeksizin şirketlerin mahkemelere başvuru yaparak kendilerinden haksız ve hukuka aykırı olarak alınan paralarını almalarını istirham ediyoruz.

Av. Mustafa YÖRÜK
0532 503 44 60

Bu haber 167 defa okunmuştur.