Kategoriler
Güncel Haberler & Duyurular
Firmalar
Örme Dünyası Dergisi
Vefat
Düğün
Sakat Kumaş Analiz Raporu
Texworld Istanbul 24 Şubat 2015
Texworld IstanbulTexworld Istanbul
Hazır Giyim Kumaşları ve Aksesuarları için buluşma noktası. Istanbul, Türkiye, 7 - 9 Nisan 2015
Texworld Istanbul’un 2.edisyonu için şimdiden 100’ün üzerinde başvuru gerçekleşti

Doğu Avrupa, Orta Asya, Yakın ve Orta Doğu ülkelerinden ziyaretçilerin yoğun ilgisi Türkiye’de ilk defa 4-6 Kasım 2014’te İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Texworld Istanbul fuarına yoğun bir ilgi oldu. Etkinlikte hazır giyim kumaşları ve aksesuarları alanındaki başlıca tekstil üreticisi olan 10 ülkeden 115 katılımcı yer aldı.

İkinci Texworld Istanbul fuarı 7 – 9 Nisan 2015 tarihlerinde, İstanbul’da şehrin kalbinde, yine aynı alanda düzenlenecek. Şimdiden fuara oldukça yüksek bir katılım talebi var ve çevre ülkelerden ziyaretçilerin yoğun ilgisi de devam ediyor.

Messe Franfurt Istanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım “Texworld Paris ve Texworld New York’u takiben, bu güçlü uluslararası markanın yeni üyesi Texworld Istanbul oldu. İlk Texworld Istanbul’da Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, Hong Kong, Pakistan, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye’nin aralarında bulunduğu toplam 10 ülkeden 115 uluslararası katılımcı yer aldı. Texworld Istanbul ile uluslararası hazır giyim kumaşları ve aksesuarları üretim üssünü Türkiye’ye taşıyoruz.” açıklamasını yapıyor.

Texworld Istanbul, Messe Frankfurt’un dünya genelinde gerçekleştirdiği hazır giyim kumaşları sektörüne yönelik fuarlarda sergilenen tüm ürün gruplarını kapsıyor. Katılımcılar ağırlıklı olarak pamuklu, dantel-brode, örme kumaş, gömleklik, yün ve yün karışımlı kumaşlar, ipek ve ipek görünümlü kumaşlar, fonksiyonel kumaşlar, keten-kenevir, baskı, tasarım ofisleri, aksesuar, iplik-elyaf ve denim ürünlerini sergiliyor. Bu sayede Texworld Istanbul katılımcıları hazır giyim kumaşları ve aksesuarları pazarını tamamen yansıtıyor.

Hedef Ülkeler: Türkiye, Orta Doğu ve Körfez Ülkeleri, Orta Asya, Rusya, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika

Texworld Istanbul, konfeksiyon üreticileri, private label üreticileri, perakende ve toptancılar, mail order firmaları, mağaza zincirleri, tasarımcı ve modacılar, satın alma ofisleri ve acentelerden oluşan tüm sektör profesyonellerini ve satın almacıları bir araya getiriyor.

Texworld Istanbul, Türkiye, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri, Doğu Avrupa, Orta Asya, Rusya, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika gibi büyük pazarlardan  profesyonel ziyaretçileri ve satın almacıları hedefliyor.

Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım konuyla ilgili olarak görüşlerini ”Coğrafi konumu sebebiyle bu bölgelerdeki tüm önemli ticaret merkezlerine ulaşım açısından çok uygun bir lokasyonda bulunan İstanbul,  dinamik ticaret ortamı ile global hazır giyim kumaşları üreticileri ve hızla gelişen bölgelerdeki satın alıcılar için yeni bir buluşma noktası olacak.” şeklinde ifade ediyor.

İstanbul’un Doğu Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika arasındaki merkezi konumu Texworld Istanbul’un önemini arttırıyor. Türkiye’nin pek çok ülke ile vizesiz seyahat olanağı, Türkiye ve  bölgedeki hazır giyim üretimindeki büyük potansiyel Texworld Istanbul’un başarısına katkıda bulunuyor.

2014 yılı Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatı: 18,7 milyon $

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) tarafından açıklanan verilere göre, 2014 yılında Türkiye’den 18,7 milyar dolar değerinde hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yapılmıştır. 2013 yılına kıyasla ihracatta, dolar bazında %8 oranında artış meydana gelmiştir.

Sektörel ihracatın %74,8’i AB ülkelerine gerçekleşmiştir. AB ülkelerini takip eden bölgeler Orta Doğu ülkeleri, Afrika ülkeleri, Amerika ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ile Asya ve Okyanusya ülke gruplarıdır. Ortadoğu ülkelerine ihracatta %21,1’lik ve Afrika ülkelerine ihracatta %11,9’luk artış olmuştur.

Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa, Hollanda ve İtalya Avrupa’da en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında yer almıştır. Ortadoğu bölgesinde ise en fazla ihracat yapılan ülkeler Irak, Suudi Arabistan, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri olmuştur.

100’ün üzerinde katılımcı

7-9 Nisan’da gerçekleşecek Texworld Istanbul’da katılımcı firmalar 2016 için hazırlanan yeni ilkbahar-yaz koleksiyonlarını tanıtacaklar.

Çin, Mısır, Hong Kong, Almanya, Hindistan, Endonezya, Kore, Pakistan, Tayvan ve Türkiye, ikinci Texworld Istanbul fuarında katılımcı ülkeler arasında yer alıyor. Fuarda Türkiye, Çin ve Tayvan’dan yeni katılımcı firmalar da bulunuyor. Çin ve Tayvan Texworld Istanbul’un birincisinde olduğu gibi bu fuara da ülke pavilyonları ile katılıyorlar.

Ürün gruplarına göre önde gelen bazı katılımcı firmalar aşağıdaki gibidir:
 • Aksesuar: Phoenix Fashion (Tayvan)
 • Pamuklu: Hemmers Itex Textil Import Export GmbH (Almanya)
 • Bombay Rayon Fashions Ltd (Hindistan)
 • Rauf Textile & Printing Mills (PVT) Ltd. (Pakistan)
 • Karkent Tekstil (Türkiye)
 • Denim: Zhejiang Jinsuo Textiles Co Ltd (Çin)
 • Dantel ve Brode: Sofiatex (Hindistan)
 • Örme Kumaş: Texmill Co., Ltd (Kore)
 • Armen İplik Örme Tekstil San. ve Tic. A.Ş. (Türkiye)
 • Egyptian International Textiles Co. (Lion Tex) (Mısır) –Yeni katılımcı
 • Keten: Gsqaure International (Çin)
 • Baskı: Zhejiang R.G.B Textile Printing&Dyeing Co., Ltd (Çin)
 • Mexim Indonesia (Endonezya)
 • Maiteks Tekstil (Türkiye)
 • İpek Görünümlü: Hoshin Textile Co., Ltd (Kore)
 • Yün: Shaoxing County Yina Textile Co., Ltd (Çin)
 • İplik: Bazhou Jinfu Special Yarn Co., Ltd (Çin)- Yeni katılımcı
Taiwan Textile Federation ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTIB) Texworld Istanbul’a katılan iki önemli dernektir.

Trend Forum ve Seminer Programı

Texworld Istanbul süresince ziyaretçiler Texworld Sanat Direktörleri Louis Gérin & Grégory Lamaud tarafından tasarlanan Trend Forumu keşfetme olanağı bulacaklar.

Trend Forum‘da katılımcı firmalara ait seçilmiş kumaş ve aksesuarlar sergilenecek.

Fuar süresince özel konferans oturumları olacak.

Fuarla ilgili detaylı bilgi için: www.messefrankfurt.com.tr

Messe Frankfurt tarafından tüm dünyada düzenlenen tekstil fuarları hakkında detaylı bilgi için:www.texpertise-network.com

Messe Frankfurt hakkında
Messe Frankfurt, dünya çapında 2.200 çalışanı ve yıllık 550 milyon Euro‘luk cirosu ile dünya’nın lider Fuar Organizatörü firmalarından biridir. Messe Frankfurt’un 160’dan fazla ülkeye hizmet veren 28 iştirakleri ve 50 üstü uluslararası satış ofisi bulunmaktadır. Günümüzde Messe Frankfurt tarafından dünyanın 30’dan fazla şehrinde fuarlar organize edilmektedir. Messe Frankfurt 2014 yılında yarısından çoğu Almanya dışında olmak üzere 120 fuar organize etti. Frankfurt fuar merkezi, 10 fuar salonu ve birleşik kongre merkeziyle birlikte toplam 578.000 metrekarelik alana kuruludur. Messe Frankfurt, yüzde 60 hissesi Frankfurt belediyesine, yüzde 40 hissesi ise Hessen eyaletine ait olan bir kamu firmasıdır.

Daha fazla bilgi için lütfen  www.messefrankfurt.com adresini ziyaret ediniz.
Bu haber 238 defa okunmuştur.